Porada

O tym jak ważne jest wnętrze czyli pianka poliuretanowa w drzwiach zewnętrznych

Przy wyborze drzwi zewnętrznych do domu kierujemy się 2 względami:

Pierwszy i najważniejszy :

Wygląd zewnętrzny
drzwi muszą pasować do dachu, elewacji czy okien kolorystycznie oraz designem. Nasz dom powinien stanowić jedną spójną całość. Do tego dąży większość Inwestorów i w momencie poszukiwań poszczególnych produktów kierują się oni swoim poczuciem estetyki. I bardzo dobrze ! przecież będziemy codziennie patrzeć na te drzwi, przechodzić przez nie, dotykać ich. Dlatego muszą się nam podobać. Jednak jest jeszcze drugi aspekt, który jest równie ważny jak wygląd zewnętrzny  – chodzi o wnętrze.

Bo z drzwiami jest jak z ludźmi – wygląd zewnętrzny jest bardzo istotny, ale to wnętrze stanowi o ich ogólnej wartości. Przyjrzyjmy się więc bliżej wypełnieniu drzwi zewnętrznych, aby móc potem dokonać możliwie najlepszego wyboru w momencie zakupu.

Wypełnienie drzwi stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na właściwości termiczne oraz akustyczne produktów stolarki drzwiowej. Są 3 główne materiały wypełniające tj: wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa. Naszym zdaniem najlepiej z nich zdecydowanie wypada pianka. Dlaczego?

Izolacja termiczna
Pianka zastosowana jako wypełnienie skrzydeł drzwiowych ma wyższą zdolność termoizolacyjną niż styropian czy wełna.  Co to oznacza? Prościej mówiąc drzwi są cieplejsze. Łatwo sprawdzić ten fakt zwracając uwagę na współczynnik przenikania ciepła U przy produkcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik ten w drzwiach zewnętrznych nie powinien przekroczyć 1,5 W(m²K). Od roku 2021 będzie to 1,3 W(m²K). Styropian, by móc uzyskać współczynnik przenikania ciepła na poziomie pianki musi zwiększyć swoją objętość co oznacza, że skrzydło musi być grubsze.

Akustyczność
Pianka tutaj wypada również bardzo dobrze.  Ochrona przed hałasem jest niemiernie ważna, szczególnie dla domów usytuowanych w mieście. Okna i drzwi są to elementy o mniejszej izolacyjności niż część pełna czyli ściany. Stąd też do uzyskania ciszy w środku pomieszczeń warto zwrócić uwagę na akustyczność stolarki. Dla dobrej akustyczności oprócz wypełnienia skrzydła ważny jest docisk uszczelki na całym obwodzie. Zapewni go prawidłowy montaż skrzydła z ościeżnicą. Współczynnik, który określa izolacyjność akustyczną oznaczony jest Rw, obliczany w decybelach (db). Można go znaleźć przy konkretnym produkcie w katalogach producenckich lub na stronach www. danego producenta. Sprzedawca również powinien posiadać takie informacje.

Stabilność
Pianka poliuretanowa jest materiałem najbardziej gęstym. Widać to już gołym okiem, że zbita struktura, którą posiada zapewni zachowanie stabilności wypełnienia. Skrzydło drzwiowe wypełnione pianką poliuretanową jest porządne i sztywne. Ale ale…. żeby nie było tak kolorowo trzeba wziąć pod uwagę minusy jakie też to wypełnienie posiada. Pierwszym minusem jest cena. Drzwi z piankowym wypełnieniem są droższe niż z wypełnieniem styropianowym czy wełnianym.

Ponadto w związku z wprowadzeniem przez Unię Europejską nowych przepisów ekologicznych, obecnie stosowane składniki pian poliuretanowych muszą być bezpieczne dla środowiska. Co za tym idzie rzutuje to na ich gorszą stabilność. Już wyjaśniamy:

Drzwi z wypełnieniem poliuretanowym, szczególnie w kolorach ciemnych ( np. drzwi w kolorze antracytu czy ciemnego orzecha )są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych, dużo szybciej się nagrzewają niż jasne okleiny. W związku z tym są też bardziej podatne na odkształcenia i naprężenia termiczne. W momencie gdy okładzina powraca do temperatury otoczenia może to spowodować powstawanie pęcherzy lub wgłębień na skrzydle drzwiowym. Jest to spowodowane reakcją chemiczną, która zachodzi w pianie.
Wada ta nie wpływa bezpośrednio na jakość drzwi natomiast nie ma co ukrywać, że może to wyglądać nieestetycznie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym mankamencie a mianowicie odznaczających się ramiakach konstrukcyjnych drzwi. W zależności od tego jak pada światło można zauważyć cień lub minimalne wypukłości w miejscu ramiaka. Oczywiście nie w każdych drzwiach taka wada się pojawia, natomiast jeżeli jest, nie stanowi żadnego feleru jakościowego drzwi. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z wyżej wymienionych wad i niektórzy zmienili technologię w produkcji skrzydeł , aby je wyeliminować.

Zamiast wtłaczania piany bezpośrednio do skrzydła można zastosować docięte na wymiar wkłady z pianki poliuretanowej, które są leżakowane najpierw kilka tygodni ( wówczas procesy mieszania i stabilizacji składników jest zamknięty)a później wypełniane jest nimi wnętrze skrzydła. Wszelkie szczeliny są uzupełniane masą klejową . Jest to proces technologiczny droższy, ale dający gwarancję maksymalnej stabilności drzwi i uniknięcia ww.wad. Wprawdzie droższy proces produkcyjny oznacza wyższą cenę dla konsumenta za produkt, natomiast przy wyborze drzwi, które kupujemy na lata warto kierować się nie tylko ceną.

Reasumując powyższe –  warto zainteresować się produktem, który chcecie kupić-zarówno jego wyglądem jak i wnętrzem. Czasami jest tak, że porównujemy drzwi , które wyglądają niemal identycznie a cena różni się o kilkaset złotych. Być może wynika ona właśnie z zastosowanych innych rozwiązań technologicznych jak wypełnienie.

Następny artykuł

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3