Porada

Ciepły parapet

Słyszeliście powiedzenie : „ Ale dmucha przez okna” ? Na pewno! Szczególnie dotyczy to domów bądź mieszkań ze starymi oknami.

Sprawdzonym sposobem na zniwelowanie problemu jest położenie koca na parapet, żeby uszczelnić miejsce przedmuchu tj. styk ramy okna z parapetem, bo tam zawsze dmucha najbardziej.

A czy wiecie, że można uniknąć takiego problemu już na etapie montażu okien? Na budowlanym rynku pojawił się tzw. Ciepły parapet – jest to element montażowy wykonany z twardego styropianu EPD lub z bardzo twardego polistyrenu ekstrudowanego XPS. Ciepły parapet ma za zadanie wyeliminować przedmuchy pomiędzy ramą okna a parapetem, gdyż to miejsce w całym obwodzie okna jest najbardziej narażone na pojawienie się mostków termicznych (mostki są  to niechciane luki, przez które „ucieka ciepło z domu” )

Ciepły parapet inaczej nazywany profilem podparapetowym jest wykonywany na indywidualne zamówienie. Musi być dopasowany do profilu okna, gdyż na jego górną część  nasadza się ramę okienną. Te dwa elementy powinny stanowić szczelne połączenie, aby w przyszłości uniknąć niechcianych przedmuchów.

Montaż takiego dodatkowego elementu termoizolacyjnego jest stosunkowo prosty. Przede wszystkim otwór  musi być dobrze przygotowany – wypoziomowany i wyrównany. Za pomocą specjalnego kleju przytwierdza się profil podparapetowy do ościeża , uzupełniając szczeliny na łączeniach pianką bądź silikonem. Niektóre „ciepłe parapety” posiadają dodatkowo taśmę rozprężną, która jeszcze dokładniej wypełnia przestrzeń między ramą okna a parapetem. Na tak  wykończoną część progową okna nasadza się ramę okienną a później  montuje się parapet zewnętrzny i wewnętrzny.

Kupując okna energooszczędne wysokiej jakości, pamiętajcie, że ich montaż jest równie ważny – same parametry techniczne to nie wszystko. Tylko dobry i szczelny montaż zapewni Wam pełne wykorzystanie właściwości stolarki. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi elementami termoizolacyjnymi, stanowiącymi idealne dopełnienie dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Poprzedni artykuł

Złodziej kontra stolarka antywłamaniowa

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3