Drzwi bezprzylgowe
W końcu nadszedł ten moment, na który czekaliście od wielu miesięcy. Moment, w którym Wasza budowa z prawdziwego pobojowiska pełnego sprzętu budowlanego, cegieł, zapraw murarskich, klejów, kurzu i wszechobecnego pyłu zaczyna przypominać prawdziwy dom. Moment, w którym kończycie etap budowania a rozpoczynacie etap urządzania.
Jednak zanim zabierzecie się za wybieranie mebli, wazonów, ramek do zdjęć, firan do okien i całej reszty bibelocików, musicie wybrać najistotniejszy element wykończenia czyli drzwi wewnętrzne. Co to dla Was, zapewne macie już od dawna w głowie koncepcję jak będzie prezentować się wymarzone gniazdko, prawda? Obejrzeliście mnóstwo katalogów z wnętrzami i wszystko macie zaplanowane – zarówno kolor drzwi jak i wzór.
Idziecie więc do sklepu, uśmiechnięci i zadowoleni pokazujecie Pani Sprzedawczyni model wybranych drzwi. Jednak Wasz uśmiech nagle znika, gdy Pani Sprzedawczyni zaczyna zadawać pytania:
– wybierają Państwo drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?
W waszych głowach zaczyna pojawiać się mentlik. O czym ona mówi? Myślicie…Co tu na szybko odpowiedzieć? Subtelnie próbujecie podpytać Panią Sprzedawczynię : „ czym się różnią te drzwi” ?
Pani Sprzedawczyni odpowiada bez namysłu : „ Ceną” ( przyjąć należy , że nie każdy Sprzedawca będzie miał dar oraz chęci do rozbudowanych odpowiedzi, które zaspokoją w pełni stan wiedzy Klienta) Po chwili Pani Sprzedawczyni zaczyna jednak rozwijać swoją myśl bełkocząc pod nosem , coś czego kompletnie nie rozumiecie. I nagle wizja udanych zakupów drzwi w momencie pryska jak bańka mydlana. Nie martwcie się, Wasza wizyta w sklepie wcale nie musi kończyć się w taki sposób. Poniżej przedstawiamy Wam różnicę między drzwiami przylgowymi oraz bezprzylgowymi w możliwie prosty sposób. Tak, żeby żadna Pani Sprzedawczyni Was nie zaskoczyła.
WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI SKRZYDŁA
Drzwi przylgowe posiadają na krawędzi skrzydła charakterystyczne wcięcie, które po zamknięciu zachodzi na ościeżnicę. Drzwi bezprzylgowe tego wcięcia nie posiadają – krawędź skrzydła tworzy jednolitą płaszczyznę. Po zamknięciu skrzydło licuje się z ościeżnicą tworząc płaską powierzchnię bez uskoków.
ZAMEK
Drzwi przylgowe posiadają standardowy zamek z widoczną zapadką, która chowa się po naciśnięciu klamki.
Drzwi bezprzylgowe posiadają zamek magnetyczny. Jego istotą jest schowana zapadka, która wysuwa się na skutek działania pola magnetycznego – przy zamykaniu drzwi nie trzeba naciskać klamki. Dzięki schowanej zapadce zamek tworzy estetyczną płaską krawędź skrzydła.
ZAWIASY
Drzwi przylgowe posiadają 2 lub 3 zawiasy umieszczone po zewnętrznej stronie skrzydła. Stanowią one „łącznik „ skrzydła z ościeżnicą. Zawiasy te widać, gdy drzwi są zamknięte. Producenci coraz częściej w standardzie stosują zawiasy 3D, które umożliwiają regulację drzwi bez konieczności ściągania skrzydła z zawiasów.
Drzwi bezprzylgowe posiadają zawiasy chowane. Oznacza to, że w momencie gdy drzwi są zamknięte, nie widać ich. Drzwi z ościeżnicą stanowią płaską zlicowaną powierzchnię. Dopiero po otworzeniu drzwi można dostrzec zawiasy, na których łączy się skrzydło z ościeżnicą.
MONTAŻ
Drzwi bezprzylgowe są trudniejsze w zamontowaniu. Każde najmniejsze odchylenie widać w postaci nierównych szczelin między skrzydłem a ościeżnicą. Dlatego jeżeli decydujecie się na drzwi bezprzylgowe warto skorzystać z usług sprawdzonej ekipy monterskiej.
Ze względu na różnicę w zastosowanych zawiasach, zamku oraz w sposobie montażu, drzwi bezprzylgowe są droższe od drzwi przylgowych. Warto zastanowić się jednak nad wyborem. Pamiętajcie, że drzwi wybieracie na długie lata.