Porada

DUŻE OKNO – duży problem?

Rynek stolarki okiennej w Polsce w głównej mierze opiera się na oknach PVC. Ich niska cena w stosunku do jakości jest przystępna dla zwykłego Kowalskiego, co decyduje o ich popularności.

Okna „ plastikowe” dziś  są produktem bardzo elastycznym – możemy zamówić okna prostokątne, kwadratowe, okrągłe, trapezowe, o przeróżnych kolorach, rozmiarach, podziałach. Producenci odpowiadając na zapotrzebowanie rynku wprowadzają coraz więcej innowacji.

W związku z dużym rozwojem  stolarki okiennej zmieniają się również trendy kreowane przez architektów. Zdecydowanie idą one w kierunku zastosowania coraz większych przeszkleń
w domach jednorodzinnych. Panoramiczne okna czy ogromne drzwi tarasowe zamiast otynkowanej ściany tworzą niesamowitą
przestrzeń w środku pomieszczenia. Również z zewnątrz dom wygląda wówczas bardzo nowocześnie. Jednak warto wiedzieć, że okna PVC mają swoje ograniczenia jeżeli chodzi o rozmiary. Można oczywiście wyprodukować bardzo duże okna. Jednakże ze względu na materiał z jakiego są wykonane muszą posiadać odpowiednie wymiary , wagę oraz wzmocnienia.

Poniżej kilka przykładów maksymalnych rozmiarów okien ( Producent Drutex, profil IGLO 5)

Okno dwuskrzydłowe białe
szerokość do : 2800 mm
wysokość do : 1700 mm
max szerokość podziału – 1400 mm
Okno dwuskrzydłowe kolorowe
szerokość do : 2500 mm
wysokość do : 1500 mm
max szerokość podziału – 1300 mm
Drzwi tarasowe bez poprzeczki białe
podział symetryczny
Max. Gabaryt 6m²
szerokość do : 2600 mm
wysokość do : 2250 mm
minimalny wymiar : 1480×700 mm
Drzwi tarasowe bez poprzeczki kolorowe
podział symetryczny
Max. Gabaryt 6m²
szerokość do : 2600 mm
wysokość do : 2250 mm
minimalny wymiar : 1480×700 mm

*Maksymalny wymiar może zostać zwiększony poprzez zastosowanie fiksa w fiksie oraz automatycznego okucia.

Z racji ograniczeń jakie stosują producenci stolarki okiennej PVC warto już na etapie projektu wraz z architektem dokonać odpowiednich ustaleń co do wymiarów otworów okiennych. Zdarza się często bowiem, że Inwestor dopiero na etapie szukania firmy sprzedającej okna, po pomiarze dowiaduje się, że jego wymarzona przeszklona ściana w salonie nie jest możliwa do wykonania z PVC.

Nie jest to oczywiście koniec świata i problem ten można rozwiązać . Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie stolarki aluminiowej. Aluminium jest materiałem bardzo elastycznym i wytrzymałym jeżeli chodzi o konstrukcje. Systemy profili aluminiowych bez problemu można zastosować w każdym budynku jednorodzinnym. Nie jest prawdą , że są okna aluminiowe są zimne i nie nadają się do domków a jedynie do budownictwa przemysłowego. Producenci wypełniają  profil specjalnymi przekładkami termicznymi, które sprawiają, że energooszczędność okien aluminiowych jest na poziomie stolarki wykonanej z innego materiału.

Okna aluminiowe dodatkowo są lżejsze niż popularne okna „ plastikowe” dlatego też gabaryty stolarki aluminiowej mogą być znacznie większe.

Tak więc jeżeli marzeniem Inwestora, są  5 metrowe drzwi przesuwne do swojego tarasu czy przeszklone okno sięgające do stropu bez poprzeczek , nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te marzenia spełnił. No, może z wyjątkiem ceny.

Jak już wspominaliśmy na początku okna wykonane z PVC są popularne ze względu na przystępną cenę.  Okna aluminiowe są rozwiązaniem dużo droższym. Różnica pomiędzy nimi może wynosić nawet 70% wartości. Oczywiście wszystko zależy od wybranych profili, kolorów, wymiarów, podziałów, kształtów itp. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że decydując się na ogromne okna, trzeba będzie też ponieść dużo większe koszty. Dlatego warto przemyśleć tą kwestię już na początku projektowania Waszego domu.  Jeżeli Wasz budżet jest na tyle elastyczny, że okna aluminiowe nie będą problemem – nic tylko korzystać.

Kolejną kwestią nad którą warto się zastanowić na etapie projektu to usytuowanie wielkich okien. Jest to bardzo istotna sprawa nie tylko z punktu widzenia architekta, ale i Inwestora. Dla własnego spokoju dobrze jest sprawdzić czy na okolicznych działkach mogą powstać w przyszłości domy i w jakiej odległości. Żeby nie okazało się, że za parę lat zamiast pięknego widoku przez 5 metrowe drzwi tarasowe mamy widok na wielki dom sąsiada. Tu z pomocą powinien przyjść na architekt, który dobrze nam doradzi w tej sprawie.

W dzisiejszych czasach nie sposób nie zauważyć, że  modne są duże rzeczy:  telefon z dużym wyświetlaczem , telewizor z dużą matrycą w domu, duże auto,  duża kobieca torebka, duże okulary na twarzy czy zegarek na ręce z dużą tarczą  – to tylko garść przykładów. Dlatego nie ma się co dziwić, że i duże okna zyskały na popularności w ostatnich latach.  Ich mocną stroną jest fakt, że wprowadzają do naszego domu mnóstwo światła. Choć trzeba mieć na względzie jeden minus – im większe okna tym więcej powierzchni do mycia.

Poprzedni artykuł

Starcie: market budowlany VS mały sklep. Runda pierwsza – obsługa klienta

Następny artykuł

Tworzenie stron www: Data Quest | CMS TYPO3